Znáte příběh láhve?

08.07.2022 

Skleněné a plastové láhve na vodu jsou pro nás v dnešním světě naprostou samozřejmostí. Používáme je denně a jen těžko si dokážeme představit život bez nich. Není to však tak dávno, kdy se k uchovávání nápojů používaly keramické a hliněné nádoby. Příběhy různých předmětů jsou opravdu zajímavé a výjimkou není ani taková obyčejně neobyčejná láhev. Pojďme se o ní dozvědět trochu víc.

 

Jak se začalo vyrábět sklo


K tomu, aby vznikla první láhev, museli lidé nejprve vymyslet, jak budou vyrábět sklo. Poprvé lidé začali experimentovat s výrobou skla přibližně 7000 let před naším letopočtem. Dělo se to v Mezopotámii, kde mistři řemeslníci začali vytvářet základní formy skla z písku. Forma takového skla však byla velmi omezená, protože bylo pro lidi náročné udržovat vysokou teplotu pro roztavení písku.
Až do poloviny 19. století nebylo obvyklé používat sklo pro výrobu nádob jako jsou láhve. Do té doby se ke skladování používaly hliněné a keramické láhve, případně nádoby z kůže.

hlinená nádoba na vodu

První využití skleněných lahví


Ze starých dokumentů vyplývá, že největším a nejrozmanitějším druhem skleněných lahví byly nejprve lahve na léky. V období před vynálezem elektrického světla se vyskytlo mnoho případů, kdy někdo potřeboval užít lék, ale vybral si nesprávnou láhev a otrávil se. Láhve byly označeny pouze vystouplými písmeny na přední straně. Toto označení bylo velmi jednoduché si zmýlit. Papírové etikety se začaly používat mnohem později a sloužily zejména k propagaci výrobku.

staré sklenené nádoby na lieky

 

Jak si získaly láhve svoji oblíbenost?


Později se skleněné láhve začaly používat i jiným způsobem. Jednu z prvních značek, které se objevily na restauračních stolech, určitě velmi dobře znáte. Je jí slavné Tabasco, pro které byl charakteristický tvar láhve s malým hrdlem. Tímto charakteristickým znakem si značka vybudovala jedinečnou identitu.

tabasco prvá fľaša dizajn

Kolem roku 1880 se výroba lahví ve velkém rozšířila a otevřelo se několik velkých sklářských závodů. Lahve se vyráběly na různé omáčky a jiné jedlé výrobky a v tomto období se skleněné láhve staly i běžnými nádobami používanými pro konzervování potravin.

Později se používání lahví ještě více rozrostlo zejména se zvýšenou oblíbeností sodových nápojů. Za výrazným nárůstem používání skleněných lahví stála zejména značka, kterou všichni velmi dobře známe. Asi žádný nápoj si v historii nezískal takovou oblíbenost jako Coca-Cola. Hlavním prodejním faktorem výrobku byla právě láhev, která je dnes známá po celém světě.

 

V té době zázrak, v dnešní době postrach pro životní prostředí


V roce 1907 belgický chemik Leo Baekeland vynalezl první plně syntetický plast s názvem bakelit. Kdo by si byl pomyslel, že tento v té době zázračný materiál nám dnes bude způsobovat tolik problémů. Plast si získal svoji oblíbenost zejména díky tomu, že je mimořádně levný, odolný a může být nejrůznějších tvarů, velikostí a barev. V 70. letech se objevily první PET láhve. Koncem 70. let se začaly používat ve velkém, problém byl však s recyklací tak velkého množství odpadu. Vznikaly například experimenty, jako opakovaně použitelné plastové láhve, tyto pokusy však selhaly kvůli nepohodlnosti. Od té doby se plastové láhve staly nejpopulárnějším nápojovým obalem. Spotřebitelé dnes kupují neuvěřitelných milion plastových lahví za minutu. To je opravdu velké množství odpadu pro naši planetu.

 

Leo Baekeland otec plastov

 

Závěr
Jak zajímavý může být příběh obyčejné láhve, předmětu, bez kterého si dokážeme náš současný život jen těžko představit. Chemik Leo Baekeland pravděpodobně vůbec netušil, jaký problém způsobí jeho vynález plastu. Plastové láhve nám umožnily pořídit si nápoj a obal jednoduše vyhodit bez jakýchkoli starostí s mytím nebo zálohováním. Takové řešení možná šetří náš čas za pár vteřin, ale určitě nešetří naši planetu. Uvědomělým řešením jsou opětovně naplnitelné láhve, které můžeme používat několik let. Tímto se výrazně snižuje míra odpadu a také šetříme naše peníze, jelikož si nekupujeme balené vody z obchodu. Mimochodem, věděli jste, že při zakoupení balené vody platíte 90% z ceny pouze za obal?

Autor: Barbora Knězovčíková

 

Zpět do obchodu