Celosvětová spotřeba vody roste dvojnásobně rychleji, než růst populace. Voda je jednou z nejdůležitějších surovin naší planety a je nejvyšší čas zamyslet se nad její spotřebou. Existuje mnoho způsobů a řešení, jak můžete vodou více šetřit, čímž snížíte nejen spotřebu vody, ale zároveň také ušetříte nemalé peníze. Nejvíce vody se spotřebuje v kuchyni a koupelně, proto jsme si pro vás připravili několik tipů, jak spotřebu vody omezit.
Rady, jak šetřit vodou v kuchyni
Kuchyně je místo, kde je spotřeba vody opravdu velká, a to zejména během mytí nádobí. Vodu můžete ušetřit například tak, že budete během ručního mytí nádobí pouštět vodu přerušovaně, jen když bude potřeba nádobí opláchnout. Řešením je také napuštění vody pro mytí a oplachování zvlášť, čímž se spotřeba vody výrazně sníží.
Šetrným řešením je také mytí nádobí v myčce nádobí, která má v porovnání s ručním mytím několikanásobně nižší spotřebu vody. I při mytí nádobí v myčce však existují způsoby, jak šetřit vodou. Vždy se snažte mýt nádobí teprve tehdy, když je myčka nádobí plná. Většina myček na nádobí má také speciální eco program, který snižuje spotřebu vody a zároveň i spotřebu elektrické energie.
Pokud potřebujete umýt ovoce nebo zeleninu, můžete tak učinit ve velké míse s vodou, z níž vodu následně využijete na polití květin. Totéž platí o převařené vodě z konvice, džbánů na vodu, či hrnců, kterou nemusíte vylévat, ale ještě dále využít, čímž opět snižujete vaši spotřebu vody.
Největší spotřeba vody je v koupelně
Ať už se sprchujete, myjete si zuby nebo perete prádlo, při všech těchto činnostech dochází ke spotřebě vody, kterou díky užitečným radám můžete snížit. Myjete si zuby při puštěné vodě? Děláte chybu! Puštěná voda nemá žádný vliv na kvalitu umytí vašich zubů, a tak se zkuste naučit ji vypínat.
Spotřebu vody můžete snížit i při holení. Holicí strojek nemusíte neustále mýt pod tekoucí vodou, ale úplně stačí, když si naplníte misku s vodou, ve které holicí strojek opláchnete. Šetřit vodu můžete také při používání toalety. Šikovným řešením jsou splachovače s dvojitým splachováním, které vám dají na výběr, kolika litry vody spláchnete. V případě, že nemáte možnost instalace takového splachovače, někteří lidé našli řešení v podobě plastových lahví s vodou, které vkládají do nádržky, čímž snižují její obsah a tím i spotřebu vody při spláchnutí.
Nejvíce vody ušetříte během sprchování. Věděli jste, že koupáním ve vaně spotřebujete dvakrát až třikrát více vody než ve sprše? Zkuste si koupel ve vaně dopřát jen výjimečně a místo toho využít raději sprchu. I během sprchování však nenechávejte vodu neustále puštěnou, ale během nanášení šamponu ji můžete na chvíli vypnout.
Pračka je spotřebič, který se ve většině domácností nachází v koupelně a také má vliv na spotřebu vody. Abyste využívali vaši pračku efektivně, perte vždy až když je plná. Také můžete v nastaveních zvolit eco program, který ovlivňuje nejen spotřebu vody, ale také spotřebu elektrické energie.
Pár užitečných rad na závěr
Spotřebu vody ve vaší domácnosti vám pomohou omezit i různé spořiče vody, které lze namontovat na vodovodní kohoutky. Důležité je také dbát na kontrolu vodovodního potrubí, a to zejména ve starších nemovitostech. Pozor byste si měli dát zejména na kapající trubky a kohoutky, které určitě opravte co nejdříve.
Naše poslední řady se týkají omezení spotřeby vody v létě. K zalévání zahrady můžete využít dešťovou vodu, kterou během dešťů zachytíte do sudů nebo nádrží a následně ji využijete k polévání. Pohár osvěžující studené vody si většinou během léta musíte nechat odtéct, protože v létě je pitná voda z kohoutku o něco teplejší. Zkuste si místo jedné sklenice napustit celou láhev a pro udržení teploty ji odložit do chladničky. Řešením jsou také ledové kostky, které vaši vodu dokonale osvěží, čímž opět šetříte vodu, kterou byste jinak nechali odtéct.
Pokud se vypravíte na výlet do přírody, kde nemáte přístup k vodě, nezoufejte. Dnes už jsou dostupné mnohé filtrační láhve, které vám odfiltrují vodu z jakéhokoli zdroje jako například potoka. Šetřit vodu lze proto i v přírodě. Ujistěte se však, že se jedná o opravdu kvalitní filtry, které pro vás zajistí zdravotně nezávadnou vodu.
Zdroje:
https://www.cistavoda.sk/blog/10-sposobov-ako-setrit-vodou/