Uvažujete, že začnete otužovat, ale nevíte jak začít? Odhodlejte se k novým zážitkům, objevte řadu zdravotních výhod otužování a vyzkoušejte něco nového. Poradíme vám, jak se správně otužovat a co všechno budete k otužování potřebovat.
Otužování má řadu výhod pro zdraví člověka
Mnozí lidé vnímají otužování jen jako aktuální trend, málokdo si však uvědomuje také množství bonusů, které má otužování v ledové vodě pro lidské zdraví. Několik vědeckých studií se shoduje na tom, že nejen otužování, ale i zimní plavání má pozitivní účinky na termoregulaci organismu člověka, imunitní systém, cévy, mozek, kůži a kardiovaskulární aparát. Pozitivní účinky také byly sponzorovány při měření tělesné zdatnosti, posílené obranyschopnosti organismu vůči chorobám, potlačení psychických i nervových poruch a zmírnění alergií.
Otužování konzultujte s lékařem
Pokud se chystáte otužovat poprvé, doporučuje se tuto aktivitu prodiskutovat nejprve s lékařem. Otužování se nedoporučuje každému, zvláště pokud máte potíže s dýcháním, plícemi, srdcem nebo ledvinami, měli byste před prvním otužováním lékaře určitě vyhledat. Ten s vámi zhodnotí všechny výhody a nevýhody otužování, díky čemuž budete vědět, jestli je vzhledem k vašemu zdravotnímu stavu otužování bezpečné.
Jak začít s otužováním?
Otužování je činnost, na kterou byste se měli pravidelně připravovat. Existuje několik způsobů, jak se na otužování můžete připravit a záleží jen na vás, která metoda vám bude nejlépe vyhovovat. Pro začátek se doporučuje plavat v jezerech od léta do podzimu, aby si vaše tělo postupně zvykalo na chlad. Některým naopak vyhovuje koupání se s ledovými kostkami či sprchování ve studené až ledové vodě. Nezapomínejte, že s koupáním v ledové vodě musíte začít postupně, začít byste měli od nohou a postupně pokračovat na zbytek těla. Svoji odolnost vůči chladu však můžete trénovat i běháním naboso ve sněhu, nezapomeňte si však po běhání nohy pořádně vysušit a obout si teplé ponožky.
Pokud už se odhodláte pro otužování v jezeře nebo řece, postupujte pomalu. Nikam nespěchejte, nejprve si namočte nohy a následně postupujte dokud vaše tělo úplně ponoříte do vody. Je jen na vás jak dlouho ve vodě vydržíte, jakmile z ní vyjdete ven, pořádně se osušte, svlékněte si mokré plavky a doplňte vašemu tělu teplé tekutiny.
Co budete potřebovat k otužování?
Naštěstí otužování je aktivita ke které nebudete potřebovat žádnou speciální výbavu. Při otužování byste měli dbát zejména na to, že bude vaše tělo dobře chráněno před chladem. Chránit byste si měli zejména hlavu, uši, ruce a nohy, k čemuž můžete použít čepici, čelenku, rukavice a boty do vody. Jakmile si na otužování více zvyknete, můžete jej vyzkoušet i bez zmíněných ochranných pomůcek.
Během otužování nezapomínejte na tekutiny
Kromě pomůcek na ochranu vašeho těla byste si s sebou neměli zapomenout vzít také lehké teplé jídlo a zejména dostatek tekutin. Vyhnout byste se měli alkoholu, který rozšiřuje cévy kvůli čemuž se organismus rychle podchlazuje. Místo alkoholu zvolte raději teplý čaj nebo kávu.
Aby vaše pokrmy a nápoje zůstaly teplé po celou dobu otužování, důležité je využívat dózy na jídlo a láhve na vodu, které mají výborné termoregulační vlastnosti. Na našem e-shopu MyBottle zakoupíte termo láhve a termo dózy na jídlo, které udrží teplotu vašich nápojů a jídla po dobu několika hodin.
Mimořádné oblibě se těší zejména designové láhve GoodWays, které jsou dostupné v různých velikostech. Každá láhev Goodways má zároveň filtr na zadržování ovoce nebo bylinek, tak aby se vám nesmíchali se zbytkem nápoje. Milovníci kávy si s sebou mohou vzít také praktický termohrnek. Na výběr jsou nerezové, skleněné nebo keramické, při koupi zvažte zejména jejich objem.
Zdroje:
https://www.zdraveotuzovanie.sk/
Autor: Dáša Uherková