V případě, že nemůžete vaše děťátko kojit nebo jej potřebujete přikrmovat, určitě využijete kojeneckou láhev. Nabídka kojeneckých lahví je opravdu velká, při výběru byste měli zohlednit zejména materiál, tvar a dudlík. Poradíme vám, jak vybrat pro vaše děťátko nejlepší kojeneckou láhev a jak ji správně sterilizovat.
Kojenecké láhve se liší materiálem
V naší nabídce naleznete plastové, skleněné a nerezové kojenecké láhve, které prošly klinickým testováním a jsou naprosto bezpečné pro vaše děťátko. Každý ze zmíněných materiálů má své výhody, záleží jen na vás, který upřednostníte.
Plastové kojenecké láhve
Kojenecké láhve z plastu jsou odolné proti rozbití a mají nízkou hmotnost, takže se s nimi dětem snadno manipuluje. Nevýhodou plastových kojeneckých lahví je absorpce pachů a barviv. Může se tak rychle stát, že se láhev zbarví nebo z ní bude cítit konkrétní druh tekutiny. V případě, že se rozhodnete pro plastovou láhev, doporučuje se jich používat několik, tak abyste pro každý druh nápoje měli jednu.
Skleněné kojenecké láhve
Sklo má velkou výhodu v tom, že se výborně čistí, je odolné vůči teplotním změnám a má dlouhou životnost. Ve srovnání s plastovou lahví má vyšší hmotnost, avšak vašemu dítěti budete láhev stejně držet vy. V současnosti jsou skleněné kojenecké láhve vyrobeny z odolného skla, takže k rozbití dochází jen málokdy. Skvělou ochranou jsou také silikonové návleky, které si můžete koupit spolu s lahví nebo je najdete přímo v balení.
Nerezové kojenecké láhve
Kojenecké nerezové láhve zabraňují uvolnění příchutí a pachů, snadno se čistí a vhodné jsou i do myčky na nádobí. Nerez má výborné termoregulační vlastnosti, takže si obsah láhve dlouho zachová svoji teplotu. Zároveň jsou nerezové kojenecké láhve velmi lehké, odolné vůči poškozením a také univerzální.
Značka lahví Pura nabízí nerezové kojenecké láhve, které rostou s vaším dítětem. Dudlík jednoduše vyměníte za sportovní uzávěr, brčko nebo náustek, takže může vaše dítě láhev dále využívat. Nerezové kojenecké láhve Pura neobsahují žádný plast a vyrobeny jsou z antibakteriální nerezové oceli #304 (18/8), přičemž ostatní části jsou ze silikonu nejvyšší medicínské kvality. Investicí do láhve Pura šetříte nejen životní prostředí, ale získáte také kvalitní láhev s doživotní zárukou.
Jaký dudlík má mít kojenecká láhev?
Dudlík je neodmyslitelnou součástí láhve a nachází se přímo v balení. Existuje několik druhů dudlíků, sledovat byste měli zejména jeho materiál, rychlost průtoku a tvar.
Silikonová nebo latexová savička?
Dudlík je dostupný, jako silikonový nebo latexový, přičemž každý ze zmíněných materiálů má své výhody:
- Silikon - je měkký a příjemnější na dotek, nevýhodou je nižší odolnost vůči dětským zoubkům.
- Latex – je odolný a pevný, obvykle však i tvrdší, což nemusí všem dětem vyhovovat. V některých případech mohou být také děti na latex alergické.
Rychlost průtoku
Určuje, jak rychle vytéká tekutina z láhve. Pokud má dudlík velký otvor, děťátko se může mlíčku uhýbat nebo ho vykašlávat. Mlíčko by z dudlíku nemělo kapat ani příliš pomalu, protože pak se děťátko může rychle unavit, kvůli čemuž nezvládne sníst celou dávku. Rychlost průtoku dudlíku byste měli přizpůsobit také věku dítěte.
Dostupné jsou i kojenecké láhve se speciálním dudlíkem, díky kterému si dítě samo kontroluje tok mlíčka. Takový dudlík má například kojenecká láhev Philips Avent, jejíž dudlík je navržen tak, aby co nejvíce připomínal bradavku. Dítě používá stejné pohyby jazyka a dásní jako při kojení a žebrovaná struktura dudlíku zabraňuje stlačení, takže miminko se může krmit bez přerušení.
I na tvaru dudlíku záleží
Při výběru sledujte také tvar dudlíku, aby byl pro děti co nejvíce přirozený. Na výběr jsou:
- Dudlíky s kulatým tvarem nejvíce připomínají bradavku.
- Anatomicky tvarované dudlíky podporují správný vývoj dětských zoubků.
- Antikolikové dudlíky zabraňují polykání vzduchu, který se při sání vrací zpět do láhve, takže děti netrápí kolika či nadýmání.
Jak čistit kojeneckou láhev?
Mimořádně důležitý je nejen výběr láhve, ale také její čištění. Před prvním použitím musíte celou láhev i dudlík sterilizovat vyvařením ve vroucí vodě po dobu přibližně 5 minut. Ke sterilizaci láhve můžete využít také sterilizátor. Následně byste měli láhev spolu s dudlíkem po každém použití umýt v horké vodě a doporučujeme také čistící přípravky určené přímo na dětské láhve a dudlíky, popřípadě je můžete znovu sterilizovat. Umytá láhev s dudlíkem by měla schnout na vyžehlené utěrce, tak aby byla chráněna před různými nečistotami a prachem.