Máte doma plnou skříň sklenic na víno, ale pořádně ani nevíte, jaké víno v nich máte servírovat? Nebo právě přemýšlíte nad výběrem správných sklenic do vaší domácnosti? V tomto článku vám pomůžeme orientovat se v chaosu. I stolování má svá pravidla a výběr správné sklenice oceníte vy i vaši hosté. Díky tomu si vaše víno uchová správnou teplotu, chuť a vůni.
Anatomie sklenice
Pohár na víno se skládá ze čtyř částí - podstavce, stopky, kalicha a okraje. Každá část má svoji funkci, podstavec zajišťuje stabilitu sklenice, stopka prodlužuje sklenici a zároveň nám umožňuje držet sklenici tak, aby se teplota vína uvnitř sklenice nezvyšovala. Zabraňuje také tomu, aby se na sklenici tvořily neestetické otisky prstů. Kalich, nejdůležitější část sklenice, je umístěn na stopce. Tvar by měl být vhodně přizpůsoben vínu, které se v něm chystáme podávat. V nejsvrchnější části sklenice je okraj. Právě podle okraje můžete zjistit, zda je sklenice kvalitní. Kvalitní sklenice by měla mít hladký a tenký okraj, hrubší okraje jsou znakem levné sklenice a při pití vína mohou působit rušivě.
Typy sklenic:
Sklenice na bílé víno
Skleničky na bíle víno pravděpodobně znáte a setkáte se s nimi v běžné restauraci či baru. Hlavním znakem této sklenice je užší kalich. Bílá vína se podávají na rozdíl od červených vychlazená, s teplotou 9° – 11°C a užší kalich zajišťuje udržování této chladnější teploty. Pohár je položen na dlouhé stopce, kterou bychom měli po správnosti při držení sklenice uchopit. Nikdo si přece nechce dobré vychlazené vínko zahřívat teplou rukou.
Sklenice Bordeaux
Pohár Bordeaux se širším otvorem a středně velkým kalichem je vhodný pro odvážná červená vína s vysokou koncentrací tříslovin (například Bordeaux, Cabernet Franc, Merlot). Poznáte ho podle toho, že plocha kalicha je větší, takže prodlužuje vzdálenost mezi vínem a ústy. To umožňuje, aby se odpařilo více ethanolu předtím, než si víno začnete vychutnávat. Díky širšímu otvoru víno při pití směřuje do zadní části úst, čímž maximalizuje chuťové spektrum.
Pohár Burgundy
Burgundská sklenice je ideální pro lehká červená vína s vysokou kyselostí a mírnou koncentrací tříslovin (například Pinot Noir, Beaujolais). Charakteristickým znakem této sklenice je široký kalich s úzkým okrajem, který připomíná tvar tulipánu. Tento kalich se u otvoru zužuje a obvykle se do něj vejde velký objem vína. Pohár zmírňuje kyselost vína a zvýrazňuje jeho bohaté ovocné znaky.
Sklenice na dezertní vína
Dezertní vína jsou sladká, a proto se tradičně podávají v malém množství před jídlem nebo po jídle. Právě pro sladkou chuť se podávají v menších sklenicích. Tyto sklenice kopírují tvar větších sklenic ve zmenšeném provedení. Většina lidí je doma nemá ak servírování používá univerzální sklenice. Pokud však chcete před hosty zazářit, nebo jste velkým fanouškem dezertních vín, určitě byste si je měli pořídit.
Sklenice na šumivé vína
Sklenice na šumivé víno mají dva nejběžnější tvary: flétny a tulipánové sklenice. Flétny jsou vhodné pro mladé šumivé víno nebo šampaňské (například Prosecco, Cava). Tvar sklenice umožňuje bublinkám shromažďovat se a rychle stoupat. Tulipánové sklenice jsou vhodné pro mladé nebo vyzrálé šampaňské (například Prosecco, Franciacorta). Charekteristickým znakem této sklenice je užší okraj, díky kterému směřují aroma směrem k jazyku místo toho, aby směřovaly do nosu.
Právě jste se dozvěděli, jak správně vybrat sklenici k vínu. Teď už jen zbývá uvařit dobrou večeři a pozvat svou rodinu či přátele. Můžete si o dobrém vínku i něco nastudovat a pokud jej správně odprezentujete a spárujete s jídlem, budou vaši hosté uneseni.
Nakonec přidáváme pár tipů k servírování vína:
- dbejte na správnou teplotu vína,
- nenalévejte příliš velké množství vína do sklenice,
- vyhněte se servírování vína, které bylo déle otevřeno,
- naučte se správně párovat vína s konkrétními jídly,
- držte sklenici za stopku, ne za kalich,
- dbejte na správný výběr vínového poháru.
- naučte se více o etikete pití vína
Zdroje:
https://www.kj.com/blog/the-difference-between-red-wine-glasses-and-white-wine-glasses?fbclid=IwAR0kc23oHRTJAhdLcNuKsHooxesUmdK-a6dfwPzRljkHpG8DPzFbVq
Autor: Barbora Kňazovčíková